Poznaj Mazdę CX-5
Perfekcyjny design nadwozia i wnętrza

Perfekcyjny design nadwozia i wnętrza

KODO zostało po raz pierwszy zaprezentowane w roku 2010 w Maździe Shinari, koncepcji czterodrzwiowego, sportowego coupé, a następnie w Maździe Minagi, prototypowym kompaktowym SUV-ie, na którym bazuje CX-5. Dziś, począwszy od CX-5, KODO będzie wyznaczać styl nowej generacji samochodów Mazda.

Witalność, emocje i aktywność KODO odnaleźć można w sposobie, w jaki poruszają się zwierzęta. Projektanci CX-5 studiowali w tym celu gepardy – najszybszych biegaczy – obserwując jak używają one całego swego ciała jako sprężyny, akumulującej ogromną energię i przekształcającej ją w ruch z niedoścignioną sprawnością i gracją. To niezaprzeczalne piękno spowodowało, że projektanci tchnęli w kompaktowego SUV-a nowego ducha inspirowanego koncepcją KODO.

Jednym z rezultatów ich prac jest wyrafinowany kształt samochodu, który wyrażając tradycyjne wartości SUV-ów – solidność i funkcjonalność – wyraźnie wskazuje elegancję ruchów i spodziewaną przyjemność z prowadzenia.

Z zewnątrz: forma spotyka funkcjonalność

Projektanci szukali sportowego, robiącego wrażenie kształtu, który zapewni najlepszy balans między formą a funkcjonalnością – nie zapominając o osiągach. Stąd też kombinacja, której można było spodziewać się po kompaktowym SUV-ie: mocna, skupiona sylwetka – z charakterystyczną dla Mazdy dynamiczną, pełną emocji stylizacją.

CX-5 przykuwa uwagę wyraźnie zarysowanym przodem i masywnymi przednimi błotnikami.
Połączona z przednimi lampami nowa osłona chłodnicy to znak firmowy języka KODO, wyrażający głębię i moc. Trapezoidalna dolna osłona przyczynia się do mocnej postury samochodu i przyciąga uwagę do jego przedniej części.

Wyraźnie zaznaczone tylne błotniki i klapa bagażnika podkreślają eleganckie i solidne kształty CX-5, odróżniając ją jeszcze bardziej od typowego SUV-a. Tylny spoiler nie tylko wygląda sportowo, ale znacząco przyczynia się do poprawy aerodynamiki. Do osiągów przyczyniają się nawet zderzaki – wykonane ze specjalnego kompozytu są tak samo wytrzymałe jak konwencjonalne, lecz o około 20% lżejsze. Tylne lampy uformowane w nawiązaniu do przednich, w kształcie skrzydeł, dodają wyjątkowego charakteru, szczególnie w nocy.

Oglądana z profilu, CX-5 tchnie dynamiką. Trójwymiarowe burty i ogromne łuki nadkoli (mieszczą się w nich koła 17- lub 19-calowe) podkreślają moc samochodu. Kąt, pod jakim nachylone są słupki A daje kierowcy znakomite pole widzenia, co zwiększa nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale i przyjemność z jazdy.

Projektantom CX-5 udało się osiągnąć znakomite wyniki aerodynamiczne. Założeniem było uzyskanie współczynnika oporu o wartości zaledwie 0,33. Udało się to dzięki niekonwencjonalnemu myśleniu – to kolejny przykład harmonijnego połączenia formy i funkcji w nowej Maździe CX-5.

Wnętrze: kierowca w centrum uwagi

Wnętrze CX-5 jest zorientowane na kierowcę, a jego solidny i dojrzały design współgra z solidnością i atrakcyjnością wyglądu zewnętrznego.
Kabina łączy w sobie moc idei KODO z nowym poziomem jakości, wyjątkową ergonomią i znakomitą widocznością na drogę.

Nowe są również wszystkie fotele, zapewniające świetne trzymanie boczne i znakomite podparcie pleców. Nowe materiały i konstrukcja foteli sprawiają, że są one dużo lżejsze.

Wszystkie elementy, od koła kierownicy po przełączniki zespolone (montowane na kierownicy, desce rozdzielczej i panelu sterującym systemem rozrywkowym*), zaprojektowano tak, aby tworzyły spójną architekturę sterowania całą kabiną.

Deska rozdzielcza zapożycza swoją formę od legendarnego roadstera MX-5 Mazdy. Wygląd kabiny po stronie kierowcy, w szczególności daszek nad zestawem zegarów, przypomina kokpit samolotu.
Dostępne opcje tapicerki to skóra i dwa rodzaje tkaniny. Skórzane obicia foteli i boczków drzwi występują w dwóch kolorach – czarnym (o sportowym charakterze) i piaskowym (nadającym jaśniejszy, elegancki charakter wnętrzu). Najwyższa wersja wyposażenia zawiera stylowe kontrastowe szwy i specjalną perforację.

Mazda nie zapomniała oczywiście o pasażerach, którzy równie łatwo jak kierowca mogą obsługiwać na przykład specjalnie zaprojektowany do tego samochodu system dźwiękowy Bose®.

Perfekcyjny design nadwozia i wnętrza

 

Najczęściej dotykane elementy we wnętrzu (takie jak ramiona kierownicy czy klamki drzwi) wykończono satynowanym chromem. Miękkie tworzywa deski rozdzielczej i tapicerki drzwi kontrastują z panelem centralnym, pokrytym czarnym lakierem fortepianowym, po raz pierwszy zaprezentowanym w RX-8.

Sportowe wskaźniki

Połączenie z tradycją sportową Mazdy jest wyjątkowo wyraźne na zegarach. Faktura powierzchni cyferblatów zmienia się w zależności od kąta, pod którym się na nie patrzy. Aby zapewnić spójność wizualną zestawu wskaźników, zastosowano białe podświetlenie cyfr.

WIDEO

Mazda CX-5

2013-05-17 11:20