Poznaj Mazdę CX-5
Inteligntny system i-stop

Inteligntny system i-stop

System i-stop zadebiutował w benzynowych wersjach Mazdy3 i Mazdy5 w 2009 r., i został w całości skonstruowany przez Mazdę. Teraz został udoskonalony, aby wykorzystać nową generację technologii SKYACTIV.

To jedyny układ start-stop wykorzystujący do ponownego rozruchu energię spalania benzyny, co powoduje, że rozrusznik elektryczny używany jest wyłącznie w celu nadania inercji w początkowym stadium ponownego rozruchu. Poza oszczędnością paliwa takie podejście pozwala na wyjątkowo szybkie i łagodne ponowne uruchomienie silnika: CX-5 z benzynowym silnikiem SKYACTIV-G uruchamia się automatycznie w 0,35 sekundy, a SKYACTIV-D w 0,4 sekundy – obie wartości są najlepsze na rynku.

System i-stop korzysta ze specjalnego modułu kontrolnego, który umożliwia zatrzymanie silnika dokładnie w środku suwu zapłonu (w silnikach benzynowych) lub sprężania (w silnikach diesla), optymalny z punktu widzenia ponownego uruchomienia. i-stop jest w stanie określić dokładną pozycję tłoków w każdym momencie i zatrzymać silnik tak, aby jeden z nich był gotowy do uruchomienia jednostki napędowej na żądanie. Trwa to tak krótko, że kierowca nie jest w stanie dostrzec całego procesu.

Systemy konwencjonalne orientują się, który tłok jest we właściwym położeniu dopiero wtedy, gdy rozrusznik kręci wałem. Opóźnia to rozruch i wymaga znacznie więcej energii. Konkurencyjne silniki diesla nie uruchamiają się wcześniej, niż przy dopiero drugim obrocie wału. SKYACTIV-D Mazdy startuje niemal natychmiast, w trakcie pierwszego obrotu.

Takie cechy powodują, że wystarczy stosować w samochodzie jeden akumulator a nie dwa, co oszczędza miejsce i masę. Badając bieżące parametry akumulatora, i-stop decyduje o strategii wyłączania silnika, dążąc do coraz częstszego oszczędzania paliwa.

Kierowca i pasażerowie CX-5 nie muszą rezygnować z korzystania z żadnego urządzenia elektrycznego. Nawet klimatyzacja działa bez przerwy, chyba że potrzebna jest pełna moc chłodzenia lub ogrzewania. Jeśli tak się zdarzy, i-stop automatycznie uruchomi silnik.

To kolejny element Odpowiedzialnego Zoom-Zoom, inicjatywy Mazdy mającej na celu zmniejszenie negatywnego wpływu motoryzacji na środowisko.

WIDEO

Mazda CX-5

2013-05-17 11:20